Oficjalny Serwis Internetowy Gminy Łyse

Bądź EKO i dbaj o naszą planetę! – Dzień Ziemi ze Szkolną Kasą Oszczędności w Łączkach

Termin ekologia pochodzi od greckich wyrazów oikos - dom, środowisko oraz logos – nauka. Z tego wynika, że ekologią możemy nazwać naukę o miejscu, w którym żyją wszystkie organizmy. Dbanie o naszą planetę, która jak mówi ekologia, jest naszym wspólnym domem, powinno zacząć się w naszym najbliższym otoczeniu.

W Szkole Podstawowej w Łączkach, edukacją ekologiczną zajmujemy się nie tylko na zajęciach z wychowawcą lub obowiązkowych zajęciach z różnych przedmiotów, ale także w ramach działalności SKO. Od najmłodszych lat dzieci uczą się szacunku dla środowiska naturalnego. Dbanie o środowisko jest bowiem obowiązkiem nas wszystkich. W sposób szczególny pamiętamy o naszej planecie dnia 22 kwietnia, który od 2010 roku jest Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi. W tym roku z okazji Dnia Ziemi w czasie zajęć z opiekunem SKO uczniowie kl. IV-VII przypomnieli sobie zagrożenia środowiska oraz zachowania proekologiczne. Zaangażowali się także w sprzątanie terenu wokół szkoły aby dać dobry przykład innym – naprawdę nie wiele trzeba, aby świat wokół nas był zdrowszy i piękniejszy.  Wykonaliśmy i powiesiliśmy plakaty przypominające wszystkim odwiedzającym szkołę o Dniu Ziemi, a także posadziliśmy nowe rośliny w doniczki, które stanowią piękny wystrój naszych klas.

SKO Łączki zachęca wszystkich do dbania o środowisko i przypomina jak być EKO we własnym domu:

  • Oszczędzaj wodę! – pamiętaj o tym kiedy myjesz zęby, wybieraj prysznic zamiast kąpieli, dokręcaj cieknący kran
  • Oszczędzaj energię elektryczną! – gaś światło w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, wyłączaj nieużywane urządzenia z gniazdek, np. suszarkę, ładowarkę itp.
  • Segreguj śmieci!
  • Używaj toreb wielorazowych!
  • Podróżuj rowerem!
  • Dbaj o rośliny!

Autor: Opiekun SKO - Małgorzata Kaczmarczyk